Docieplanie pianą PUR - najważniejsze informacje

docieplenia pianą poliuretanową

Piana poliuretanowa odznacza się nie tylko dobrą przyczepnością, ale i stosunkowo niskim ciężarem. Nic więc dziwnego, że może być układana zarówno na starych izolacjach, jak i na warstwach wykończeniowych. Sprawdza się przy docieplaniu budynków oraz podczas prac związanych z ich termoizolacją. Może też silnie się rozprężać, a to z kolei sprawia, że wykorzystuje się ją też w przypadku ścian trójwarstwowych, w których pozwala na wypełnienie obecnej między murami pustki powietrznej. Zalety piany PUR nie są też bez znaczenia dla tych osób, które zastanawiają się nad ocieplaniem strychów i przestrzeni wentylowanych znajdujących się w stropodachach.

To miejsca, w których ułożenie tradycyjnego materiału izolacyjnego jest szczególnie trudnym zadaniem, cieszy więc to, że piana, praktycznie sama, dostaje się we wszystkie zakamarki. Oczywiście, ocena wypełnienia przestrzeni przez pianę gołym okiem nie jest możliwa, już pod koniec prac związanych z jej instalowaniem zalecane jest więc przeprowadzenie badania z wykorzystaniem kamery termowizyjnej wykrywającej ewentualne miejsca, w których nie ma docieplenia.

Analizując informacje pojawiające się w Internecie można odnieść wrażenie, że po latach używania piana poliuretanowa może tracić typowe dla siebie właściwości izolacyjne. Jeśli mamy do czynienia z pianami zamkniętokomórkowymi, rzeczywiście, musimy brać pod uwagę taką ewentualność. Faktem jest, że w poliuretanie obecne są gazy, których izolacyjność jest lepsza niż ma to miejsce w przypadku powietrza.

Z czasem jednak dochodzi do ich ulotnienia się, a to sprawia, że właśnie powietrze zajmuje ich miejsce. Tam, gdzie mamy do czynienia z pianami otwartokomórkowymi, problem ten nie istnieje, za izolacyjność odpowiedzialne jest bowiem przede wszystkim powietrze. W obu przypadkach zresztą mamy do czynienia z bardzo restrykcyjnym ustalaniem właściwości użytkowych, procedury uwzględniają więc zmiany, do jakich dochodzi w czasie. W przypadku obu rodzajów pian musimy liczyć się z niższą odpornością na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Izolowanie poddasza - czego...

Współcześnie budowanie z poddaszem użytkowym to już powszechność...

Izolacja z pianki PUR

Wiele osób pyta jaka grubość powinna być w przypadku stosowania izolacji z...

Kontakt: biuro@spacecon.pl

Zobacz także

Miejsce na reklamę

Partner